Сьогодні, 15 травня, Міністерство економіки довкілля та сільського господарства України презентувало проєкт Закону «Про засади функціонування національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів», який передбачає три фази реалізації.
Перша – почнеться з 2028 року, друга стартує не раніше, ніж через 3 роки після закінчення військового стану, а третя – після набуття Україною членства в ЄС.
Під час реалізації першої фази відбудеться запровадження реєстру НСТВ та аукціонної платформи, буде проводитись спрощений аукціон. Національна ціна квот буде мати нижнє граничне значення; також матиме місце відсутність безкоштовних квот, створення Національного фонду і розподілу коштів.
Під час другої фази буде діяти коефіцієнт лінійного скорочення викидів, вторинна торгівля квотами, верхнє та нижнє значення ціни.
Третя фаза передбачає повноцінне функціонування СТВ ЄС. Квоти українських операторів будуть виставляються на аукціон ЄС, безкоштовні квоти – за бенчмарками і правилами розподілу СТВ ЄС, кошти частково будуть повертатися Україні, частково – в загальні фонди ЄС.
За попередніми прогнозами, у 2034 році ціна на одну тонну викиду вуглецю складатиме до 10 євро. Доходи планують спрямовувати у Фонд модернізації України.
Важливо також, що оператори установок НСТВ на першій і другій фазі звільняються від подвійного оподаткування (НСТВ та податок на викиди).
Запровадження НСТВ забезпечить виконання євроінтеграційної рамки (Кластер 4, Розділ 27) та наближення до законодавства ЄС, і дасть можливість відтермінування навантаження в рамках СТВ ЄС.
Ознайомитися із законопроєктом можна за посиланням: https://me.gov.ua/Documents/Detail/e1d41bc8-8160-404f-9882-082b6abde677.
Найближчим часом по законопроєкту буде проведено засідання Комітету екології ФРУ.
Пропозиції та зауваження просимо надавати до 9 червня на електронну адресу: